Sunday MondayTuesdayWednesday
09:00 -13:00 T1 - T2 08:30 - 10:10 Plenary Session 1 Plenary Session 2 Plenary Session 4
13:00 - 14:00 Lunch on Your Own 10:10 - 10:30 Coffee Break Coffee Break Coffee Break
14:00 - 18:00 T3 - T4 10:30 - 12:10 TS1 Plenary Session 3 TS7
19:30 - 21:30  Cultural Presentation  12:10 - 13:30 Lunch Lunch Lunch
    13:30 - 15:10 TS2 TS5 TS8
    15:10 - 15:30 Coffee Break Coffee Break Coffee Break
    15:30 - 17:10 TS3 TS6 TS9
    17:20 - 18:35 TS4    
    19:30 - 22:30 Cocktail Party Galla Dinner  

 

14th of June – Sunday - Tutorials

09:00 - 13:00 hs:

  • Tutorial 1: Future Internet and NovaGenesis Project - Antonio Marcos Alberti
  • Tutorial 2: Designing a Full IEEE 802.11 Communication System Using ANSYS HFSS - Juliano Fujioka Mologni

13:00 – 14:00 hs: Lunch on Your Own

14:00 - 18:00 hs:

  • Tutorial 3: Reflector Antennas - Rafael Abrantes Penchel
  • Tutorial 4: 5G - Mobile Communications for 2020 - André Barreto, Robson Vieira, Erika Almeida, Rafhael Amorim, Bruno Faria

 

15th of June – Monday

08:30 – 10:10 hs: Plenary Session 1: Tripping the Light Fantastic: Optical Wireless Communications. - Prof. Sarah Kate Wilson

10:10 – 10:30 hs: Coffee-Break

10:30 – 12:10 hs: Technical Session – Wireless Networks I [TS1]

  • Minimizing Delay in Resource Block Allocation Algorithm of LTE Downlink
    • Marcus Vinicius Gonzaga Ferreira (Universidade Federal de Goias)
    • Flávio Henrique Teles (Universidade Federal de Goias)
    • Diego Abrahão (Universidade Federal de Goias)
  • Resource Allocation Algorithm for LTE Networks Using ?MWM Modeling and Adaptive Effective Bandwidth Estimation
    • Diego Abrahão (Universidade Federal de Goias)
    • Flávio Henrique Teles (Universidade Federal de Goias)
    • Marcus Vinicius Gonzaga Ferreira (Universidade Federal de Goias)
  • Feasibility of Video Streaming Offloading via Connection Sharing from LTE to WiFi Ad Hoc Networks
    • Eduardo Dias (Universidade de Brasília)
    • Eduardo Vagas (Universidade de Brasília)
    • Mylene Farias (Universidade de Brasília)
    • Marcelo Carvalho (Universidade de Brasília)
  • Hierarchical Taylor-Made Scheduling for Data Traffic with Prioritization over LTE Networks
    • Fabbryccio Cardoso (CPqD)
    • Jahyr Gonçalves Neto (Unicamp)
    • Paulo Augusto Valente Ferreira (Unicamp)
    • Max Costa (Unicamp)

12:10 – 13:30 hs: Lunch

13:30 – 15:10 hs: Technical Session – Cognitive Radio and Cognitive Networks [TS2]

  • Channel Allocation in Cognitive Radio Networks Based on a Predictive and Adaptive Database
    • Sandro Ribeiro (PUCRS)
    • Cristina Castro (PUCRS)
    • Fernando de Castro (PUCRS)
    • Ludimila Centeno (PUCRS)
    • Candice Muller (PUCRS)
  • Cognitive Broadband Optical-Wireless Network
    • Egidio Neto (Inatel)
    • Renan Alves (Inatel)
    • Marco Casaroli (Inatel)
    • Antonio Marcos Alberti (Inatel)
    • Arismar Cerqueira Sodré Junior (Inatel)
  • Improved decision for a resource-efficient fusion scheme in cooperative spectrum sensing
    • Dayan Guimarães (Inatel)
    • Guilherme Pedro Aquino (Inatel)
    • Marco Cattaneo (University of Hull)
  • Performance of Centralized Data-fusion Cooperative Eigenvalue-based Spectrum Sensing under Correlated Shadowed Fading
    • Roberto Bomfin (Inatel)
    • Rausley Souza (Inatel)

15:10 – 15:30 hs: Coffee-Break

15:30 – 17:10 hs: Technical Session – Wireless Communications [TS3]

  • A Closed-form Expression for the Received Power Through the Usage of the Dirac-Delta Functions with Nonlinear Argument
    • Huber Nieto Chaupis (University of San Marcos)
  • On the Application of Massive MU-MIMO in the Uplink of Machine Type Communication Systems
    • Felipe Augusto Pereira de Figueiredo (CPqD)
    • Fabbryccio Cardoso (CPqD)
    • Renato Lopes (Unicamp)
    • João Paulo Mirando (CPqD)
  • On the simulation of outage probability for equal-gain and maximal-ratio receivers over $\kappa$-$\mu$ fading channels
    • Geordan Caldeira de Souza (Inatel)
    • Rausley Souza (Inatel)

17:20 – 18:35 hs: Technical Session – Antennas [TS4]

  • Fractal bowtie antenna with quarter-wave transformers feed system
    • Poliane Teixeira (Inatel)
    • José Ribeiro (Inatel)
  • Microstrip wideband antennas with different fractals geometries
    • Poliane Teixeira (Inatel)
    • José Ribeiro (Inatel)
    • Maíra Santos (Inatel)
    • Monique Carleti (Inatel)
  • Dual-band Slotted Waveguide Antenna Array for Communication, Maritime Navigation and Surveillance Radar$
    • Igor Feliciano da Costa (Inatel)
    • Danilo Spadoti (Unifei)
    • Arismar Cerqueira Sandré Junior (Inatel)

19:30 – 22:30 hs: Welcome Cocktail

 

16th of June – Tuesday

08:30 – 10:10 hs: Plenary Session 2: Compressive Wideband Spectrum Sensing for Wireless Cognitive Radios – Prof. Zhi (Gerry) Tian

10:10 – 10:30 hs: Coffee-Break

10:30 – 12:10 hs: Plenary Session 3: The new technologies in the global scenario and its impact in today’s knowledge society: an ITU perspective - Mr. Bruno Ramos

12:10 – 13:30 hs: Lunch

13:30 – 15:10 hs: Technical Session – Optical Networks and Systems [TS5]

  • Implementation of a Photonics-based Frequency Reconfigurable Optical-wireless Network
    • Ramon Maia Borges (Inatel)
    • Renan Alves (Inatel)
    • Arismar Cerqueira Sodré Junior (Inatel)
  • Radio Over Fiber system amplified using Technique FWM with Reconfigurable Antenna Frequency
    • Dionisio Noque (Inatel)
    • Renan Alves (Inatel)
    • Carlos Marins (Inatel)
    • Arismar Cerqueira Sodré Junior (Inatel)
  • Simulation and Experimental Results for up to 40 Gbit/s/user Coherent DWDM-PON Systems
    • Jacklyn Dreis
    • José Everton Farias (Universidade Federal de Campina Grande)
    • Thyago M. Sá Pinto (UFCG)
  • Demodulator Quantization of Coded OOK FSO Systems over Atmospheric Turbulence Channels
    • Christof Roosen Runge (Unicamp)
    • Jaime Portugheis (Unicamp)

15:10 – 15:30 hs: Coffee-Break

15:30 – 17:35 hs: Technical Session – Wireless Networks II [TS6]

  • Use of CoMP in 4G Cellular Networks for Increased Network Energy Efficiency
    • Samir Landou (Universidade de Brasília)
    • André Barreto (Universidade de Brasília)
  • Bio-Inspired Optimization of Blocked Calls in Cellular Mobile Systems
    • Israel Leal (Universidade de Pernambuco)
    • Dennis Silva (Universidade de Pernambuco)
    • Daniel Chaves (Universidade de Pernambuco)
    • Carmelo Bastos Filho (Universidade de Pernambuco)
  • Coexistence of Aeronautical Mobile Telemetry and IMT systems in the 1300 1518 MHz Band
    • Jussif Abularach Arnez (PUC Rio)
    • Carlos Rodriguez (PUC Rio)
    • Marta Almeida (Inmetro)
    • Luiz da Silva Mello (PUC Rio)
    • Geraldo Neto (Qualcomn)
    • Francisco Soares (Qualcomn)
  • Traffic-Aware Sleep Mode Algorithm for 5G Networks
    • Aldebaro Klautau (Universidade Federal do Pará)
    • Ivanes Costa Araújo (Universidade Federal do Pará)
  • DRR Adaptive Quantum Scheduling Algorithm for WiMAX Multihop Relay Networks
    • Einar Cesar Santos (Universidade Federal de Goias)
    • Paulo Guardieiro (UFU)

19:30 – 22:30 hs: Galla Dinner

 

17th of June - Wednesday

08:30 – 10:10 hs: Plenary Session 4: Management of SDN- and NFV-based Computer Networks – Prof. Lisandro Granville

10:10 – 10:30 hs: Coffee-Break

10:30 – 12:10 hs: Technical Session – Communications Networks and Systems I [TS7]

  • Particle Swarm Optimization Implementation for Minimal Transmission Power Providing a Fully-Connected Cluster for the Internet of Things
    • Gabriel Fré (Inatel)
    • Felipe Reis (Inatel)
    • Jonathan Silva (Inatel)
    • Lucas Mendes (Inatel)
  • Feasibility of Alien Crosstalk Mitigation with Receiver-Side MIMO Processing on G.fast Systems
    • Diego Gomes (Universidade Federal do Pará)
    • Igor Freire (Universidade Federal do Pará
    • Aldebaro Klautau (Universidade Federal do Pará)
    • Evaldo Gonçalves Pelaes (Universidade Federal do Pará)
  • Service-oriented, Name-based, and Software-defined Spectrum Sensing and Dynamic Resource Allocation for Wi-Fi Networks using NovaGenesis
    • Lucio de Oliveira (Inatel)
    • Antonio Marcos Alberti (Inatel)
    • Marco Casaroli (Inatel)
    • Egidio Neto (Inatel)
    • Igor Feliciano da Costa (Inatel)
    • Arismar Cerqueira Sodré Junior (Inatel)

12:10 – 13:30 hs: Lunch

13:30 – 15:10 hs: Technical Session – Communications Networks and Systems II [TS8]

  • The importance of Integrated Network Management and Telecom Service Throught Time
    • Telmo Lustosa (Unicamp)
    • Yuzo Iano (Inatel)
  • Traffic Analysis for Smart Grid Networks using Markov chains with Autocorrelation Function Settings
    • Christiane Borges Santos (Instituto Federal de Goias)
    • Fábio Marques (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia de Goiás)
    • Sérgio Araujo (Universidade Federal de Goiás)
    • João Batista José Pereira (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia de Goiás)
  • Conditions for Synchronizing a Master-Slave Bandlimited Chaos-based Communication System
    • Rodrigo T. Fontes (Escola Politecnica da USP)
    • Marcio Eisencraft (Escola Politecnica da USP)
  • Signal-to-Noise and Interference Ratio Analysis for ALOHA Underwater Acoustic Networks
    • Ruben Ortega Blanco (Universidade de Brasília)
    • Renato de Moraes (UFPE)

15:10 – 15:30 hs: Coffee-Break

15:30 – 16:45 hs: Technical Session – Speech Processing [TS9]

  • MVPP Features for Speaker Verification Using i-Vector Framework
    • Cristina Souza (Universidade Estadual de Campinas)
    • Lee Ling (Unicamp)
    • Diana Gonzalez G (Universidade Estadual de Campinas)
  • Optimal Voice Pathology Assessment using Wavelet based on Texture Analysis of Recurrence Plots
    • Taciana Souza (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia da Paraíba)
    • Vinicius Vieira (Universidade Federal de Campina Grande)
    • Micael Souza (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia da Paraíba)
    • Silvana Cunha Costa (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia da Paraíba)
    • Washington Costa (Universidade Federal de Campina Grande)
    • Suzete E. N. Nogueira (Instituto Federal de Educação, Ciência e Tecnologia da Paraíba)
  • Evaluation of Optimal and Sub-optimal Speech Noise Reduction Wiener Filters
    • Isis Lima (Universidade Federal de Campina Grande)
    • Waslon Lopes (Universidade Federal de Campina Grande)
    • Marcelo Alencar (Universidade Federal de Campina Grande)
    • Francisco Madeiro (Departamento de Engenharia Elétrica)

Organization

Logotipo INATEL

Technical Co-realization

Logo Unicamp

Technical Co-Sponsorship

ieee novo

Support

sbrt itu inatel